بهترین قیمت

پالونیا

1 از
قبلی بعدی

جزئیات آگهی

  • شناسه آگهی: 979

  • اضافه شده: 05/04/2020

  • قیمت تخفیف: بهترین قیمت

  • موقعیت مکانی : ایران

  • استان: البرز

  • شهر: کرج

  • تلفن: 09915131382

  • بازدیدها: 568

توضیحات

درخت پائولونیا Paulownia یا پالونیا درختی خزان پذیر و دارای گل‌های خوشبوی زیبایی است. این درخت دارای خوشه‌های گل ایستاده به رنگ ارغوانی روشن با گل‌های بسیار خوشبو به رنگ سفید آبی است که در اردیبهشت ماه ظاهر می‌شوند. چوب این درخت بسیار سبک و نرم می‌باشد که سود درخت پالونیا از چوب آن است. عموما ارتفاع این درخت بین ۸ تا ۲۵ متر می باشد، از این رو درخت سایه دار تلقی می‌شود. این گیاه، درختی است با برگ‌های پهن و بسیار بزرگ به طول ۳۰سانتی‌متر و عرض تا ۲۰سانتی‌متر و قلبی شکل. عمر زیستی این درخت به‌طور متوسط ۳۰۰ سال است.آشنایی با پالونیا

پالونیا یا درخت پرنسس دارای چندین گونه می باشد. گونه‌های مختلف آن بومی کشور چین است اما به جز این کشور در شمال آمریکا، ویتنام و مناطق دیگر شرق آسیا، به ویژه ژاپن و کره نیز هستند. این درخت علاوه بر جنبه زینتی آن که بخاطر گل هایش می باشد بعنوان درختی درآمدزا برای مصارف چوبی نیز کاشته می‌شود. پالونیا درختی بسیار سازگار می باشد که در انواع خاک و آب و هوا و شرایط اقلیمی رشد می کند، این درخت در دشت های کم ارتفاع و زمین های مرتفع تا ارتفاع ۲۰۰۰متری کشور چین کاشته شده است، در کشور آمریکا نیز این درخت به وفور یافت می شود، سود درخت پالونیا آنقدر جذاب بوده که کشورهای صنعتی و پیشرفته ای مانند آلمان و فرانسه در کشت پالونیا و تکثیر آن اقدامات گسترده و زیادی انجام داده اند و پس از حدود ۲۰ سال ورود به ایران، در سالهای اخیر با استقبال بسیار خوبی مواجه شده است.

ویژگی های پالونیا
مقاوم به کم‌آبی
مقاوم به خاک‌های آهکی و گچی و با زهکشی نامناسب
مقاوم به دود و هوای مناطق صنعتی
پالونیا از درختان بسیار سازگار برای جنگل کاری سریع، توسعه فضای سبز شهر و روستا و کشت تؤام با انواع گیاهان زراعی رایج است.
چوب بسیار مرغوب ( منبع اصلی سود درخت پالونیا)

برگهای این درخت تقویت کننده خاک (خاک برگ و کود سبز) و مناسب برای تغذیه دام (پرورش اسب و پرواربندی گوساله – بره پرواری داشتی و پرورش بز) می باشد. برگ‌ها و جوانه گلهای این درخت ۸ نوع اسید آمینه و ماکروالمانهای منیزیم, کلسیم, پتاسیم و گوگرد و میکرو المانهای روی, منگنز, مس و آهن را داراست. این مواد در تقویت زمین‌های کشاورزی به عنوان کود سبز یا کمپوست و خاک برگ استفاده می‌شود.

به طور کلی برای کاشت پالونیا در یک منطقه باید شرایط زیر فراهم باشد:

دما؛ متوسط دمای منطقه باید در محدوده ۲۰- تا ۵۰+ درجه سانتیگراد باشد
گونه های مختلف درخت پائولونیا می‌تواند به طیف وسیعی از دماهای مختلف سازگار باشد. دامنه دمایی مناسب برای گونه فورتونی در محدوده ۱۵- تا ۴۵+ می باشد. یا برای گونه تامنتوسا (تومنتوسا یا تامنتوزا) مقاومت به سرما تا ۲۲- درجه سانتیگراد است.

۲. خاک؛ مناسب ترین خاک برای کاشت درخت پالونیا , خاک لومی، شنی و خاک ماسه ای است که خوب زهکشی شده باشد .

هرچند پالونیا درختی است که تحمل کاشت در خاک های فقیر را هم دارد اما بهتر است که برای کشت پالونیا از خاک اسیدی یا خنثی استفاده شود. توصیه می‌شود خاک برای کاشت پالونیا، خشک و pH آن ۵ تا ۸.۹ باشد و محل کشت آن عمیق (۵۰ – ۱۰۰ سانتی متر) حفر شود. همچنین برای پالونیا شوری حدود ۶۰۰۰ (EC≤۶۰۰۰) مناسب است البته تا حدود حداکثر ۸۰۰۰ = EC برای این درخت شوری قابل تحمل است.

۳. آب (آبیاری) درخت پالونیا؛درخت پالونیا پائولونیا نهال پالونیا زراعت پالونیا

هر نهال پالونیا در هفته نیاز به ۲۰ لیتر آب دارد و پالونیا ۲۴ هفته (۶ ماه) نیاز به آبیاری دارد و در فصل زمستان عموما بعد از خزان نیازی به آبیاری نیست. پس اگر هر نهال پالونیا ۲۴ هفته و هر هفته یکبار ۲۰ لیتر آبیاری شود، جمعا به ۴۸۰ لیتر آب در سال نیاز دارد. درنظر داشته باشید که با توجه به شرایط گرم و خشک اکثر مناطق ایران، بهتر است که برای هر درخت پالونیا در هر هفته ۳۰ لیتر یا هر ۱۰ روز ۴۰ لیتر یا به طورکلی سالانه حداکثر یک متر مکعب آب در نظر گرفته شود.

توضیحات بیشتر: خاک و رطوبت هوا برای رشد پالونیا بسیار مهم هستند. در صورتی که بارش باران در متوسط سالیانه، از ۱۰۰ میلی‌متر در ماه کمتر باشد، باید آبیاری اضافی را برای درخت انجام دهید. به جای هر ۱۰ میلی‌متر باران، باید ۱۰ لیتر به گیاه آب دهید. اگر بارش باران زیر ۵۰ میلی‌متر در ماه باشد، باید در سالیان آتی نیز آبیاری اضافی را ادامه دهید. آبیاری ناکافی رشد گیاه را کند می‌کند، اما منجر به از بین رفتن آن نمی‌شود. برای رشد بهینه‌ی گیاه در ماه‌های اولیه، بسیار مهم است که به صورت هفتگی ۲۰ لیتر آب به گیاه بدهید. بهتر است که این مقدار به دو نیم تقسیم شده و در دو زمان متفاوت با استفاده از سیستم آبیاری قطره‌ای انجام بگیرد. در صورتی که کاشت پالونیا برای فروش در بازار انجام می‌گیرد، استفاده از فناوری آبیاری قطره‌ای توصیه می‌گردد. باتوجه به خشکسالی و کاهش بارندگی ها،کشت پالونیا بسیار عقلانی و به صرفه است. پالونیا درمناطقی با بارندگی سالانه ۵۰۰میلی متر به صورت دیم کاشته میشود.

۴.باد

بهتر است که درخت پائولونیا در نواحی فاقد بادهای شدید و با سرعت کمتر از ۳۸ کیلومتر بر ساعت کاشته شود. وقتی که بادهای شدید در محل کاشت وزیده می‌شوند، در سال‌های اولیه‌ی رشد باید از موارد مستحکم‌کننده استفاده شود تا گیاه بتواند تنه‌ی قدرتمندی را شکل دهد. اگر سرعت باد به بیش از ۴۵ کیلومتر بر ساعت برسد، گیاهان جوان تحت خطر قرار خواهند گرفت و کاشت درخت در چنین مناطقی باید نادیده گرفته شود.

دو گونه پرمصرف در ایران، گونه های فورتونی و تومنتوسا (تامنتوسا یا تامنتوزا) می باشد که در صورت وجود شرایط مناسب، گونه فورتونی توصیه می شود.

چرا پالونیا فورتونی برای زراعت چوب مناسب تر است؟
◀️ با وجود اینکه هریک از گونه ها، رقم ها و دورگه های بین گونه ای درخت پائولونیا دارای مزیت های فردی از نظر رشد و سازگاری، خواص چوب تولیدی، خصوصیات مرفولوژیکی، فیزیولوژیکی و اکولوژیکی می باشند، از طرفی تجدید حیات جنسی با استفاده از بذر بدلیل افت حرارتی در هنگام بذر افشانی همراه با رطوبت و بارندگی فراوان و انبوهی و تاریکی کف جنگل انجام نمی شود و این امر ایجاد ارقام و دو رگه های طبیعی را تسریع کرده است؛ بیشتر این ارقام و دورگه ها در موطن اصلی خود بدلیل پراکندگی و جدایی جغرافیایی از یکدیگر در پهنه وسیع کشور چین، با هدف سازگاری و بقای نسل، و بیشتر برای سازگاری با شرایط محیط پدید آمده اند.
◀️ با این وجود در اهداف اصلاح نژادی و انتخاب گونه، اولویت با انتخاب گونه ها و رقم های خالص است که رشد و سازگاری بهتر، ارتفاع و قطر زیاد و حجم چوبدهی بالائی دارند.

✴️ در یک آزمایش تحقیقاتی در کشور چین مشخص شده است که گونه فورتونی درخت پائولونیا دارای مزایای بیشتری است و از این گونه تا ۴۰ درصد چوب بیشتری تولید کرده اند. بنابراین گونه پالونیای فورتونی برای تکثیر و تولید نسل های بعدی ، زراعت چوب و آبادانی کشور که از تنوع اقلیمی، خاکی و توپوگرافی فراوان برخوردار است، انتخاب شده است.

منبع:

سخنان استاد فرزانه جناب مهندس نوروزعلی حسن عباسی محقق پالونیا و پدر معنوی پالونیای فورتونی در ایران
توضیحات بیشتر:
از میان ۹ گونه قرار گرفته در جنس پالونیا تنها ۳ گونه قابلیت کشت برای زراعت چوب دارند:
۱- پالونیا فورتنی:
رشد سریع، مقاوم به گرما، قابلیت تولید الوار صنعتی
۲- پالونیا الانگاتا:
رشد طولی بیشتر، تاج باریکتر و امکان کشت بیشتر در واحد هکتار، کیفیت چوب بالا
۳- پالونیا تومنتوسا:
مقاومت بیشتر به سرما، رشد کمتر نسبت به دو گونه دیگر، تاج پهن تر

بیشترین سطح زیر کشت برای زراعت چوب در ایران را پالونیا فورتونی (فورتنی) به دلیل چوب تولیدی بیشتر به خود اختصاص داده است.

پیشنهادها

آمار پیشنهاد : 0  پیشنهاد ارسال شده در این آگهی

پیشنهاد خود را ایجاد کنید

فقط کاربران ثبت نامی می توانند پیشنهاد بدهند *

قیمت آگهی

بهترین قیمت

classiera loader

دیدگاه

پیام بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای ضروری علامتگذاری شده اند *

با موفقیت! با تشکر از ارسال دیدگاه شما ، پس از بررسی نمایش داده خواهد شد
شما ممکن است یکی از فیلد ها را خالی را بگذارید یا خیلی سریع می توانید ارسال کنید