آیا امکان آلوده شدن آب شرب به ویروس کرونا وجود دارد؟/ توصیه‌هایی برای مصرف آب

سید حسین موسوی 01/04/2020 بدون دیدگاه

آیا امکان آلوده شدن آب شرب به ویروس کرونا وجود دارد؟/ توصیه‌هایی برای مصرف آب

در حالی که گسترش ویروس کرونا روز به روز بیشتر می‌شود، برخی از مردم این نگرانی را دارند که آب شرب آنها نیز به کرونا آلوده شود. رویداد۲۴ در گفت‌وگو با کارشناسان این موضوع را بررسی کرده که احتمال آب آلودگی آب شرب به ویروس کرونا چقدر جدی است.

رویداد۲۴ آیا آب شرب تهران به ویروس کرونا آلوده می‌شود؟ یا امکان انتقال ویروس کرونا به انسان از طریق آب شرب وجود دارد؟ این سوال‌هایی است که در این روز‌های کرونایی ذهن شهروندان را درگیر و نگران کرده است.

با شیوع ویروس کرونا در ایران اغلب مردم ایران روزانه چندین بار دست‌های خود را با آب و صابون و محلول‌های الکلی شستشو می‌دهند. علاوه بر دست و صورت، تمامی اجناسی را که خریداری می‌کنند هم با آب و صابون می‌شویند یا ضد عفونی می‌کنند. ویروس کرونا متاسفانه تاکنون در ایران بیش از ۴۱۴۹۵ نفر را مبتلا و نزدیک به ۲۸۰۰ نفر را به کام مرگ کشانده است.

در این بین، اما شایعات بسیار زیادی درباره آلوده بودن آب شرب تهران به ویروس کرونا نیز منتشر و اظهار نظر‌های زیادی نیز درباره آن مطرح شد. در شبکه‌های مجازی نیز این نگرانی وجود دارد و متن‌ها و فیلم‌های مختلفی در این باره میان مردم دست به دست می‌شود. هرچند که بسیاری از کارشناسان آلودگی آب به ویروس کرونا را کاملا رد کردند، اما این نگرانی کماکان میان مردم وجود دارد و دغدغه جدیدی را برای شهروندان ایجاد کرده است.

آب شرب تهران به ویروس کرونا آلوده می‌شود؟

رویداد۲۴ این موضوع را بررسی کرده که چقدر این موضوع واقعی است. چندی قبل میثم جعفرزاده مدیرکل مدیریت بحران وزارت نیرو سرایت ویروس کرونا از طریق آب را کاملا نفی کرد و گفت که ویروس کرونا تحت هیچ شرایطی در شبکه آبرسانی زنده نمی‌ماند و مردم نیز نگران سرایت این ویروس از طریق آب نباشند؛ چرا که با وجود عملیات گندزدایی در فرایند تصفیه آب و کلر باقی مانده در آب هیچ گونه ویروسی در آن زنده نمی‌ماند.

کیانوش جهانپور سخنگوی وزارت بهداشت به رویداد۲۴ می‌گوید: «ویروس در آب قدرت تکثیر ندارد لذا کاملا با میکروارگانیسم دیگر موضوع آلودگی منابع آبی متفاوت است. در ضمن کلرزنی ویروس را تا حد زیادی از بین می‌برد. همچنین آلودگی گوارشی معنا ندارد و اساس اگر یک وانت ویروس هم در یک سد بریزند، بار ویروسی جهت آلودگی یکنفره از میلیون‌ها نفر مصرف کننده را فراهم نمی‌کند.»

توصیه‌های برای مصرف آب شرب تهران

در همین رابطه برای بررسی و اطمینان بیشتر از این موضوع، به سراغ یکی از پزشکان رفتیم. دکتر صباغی به رویداد۲۴ می‌گوید: عموما همه آب‌های مصرفی در دسترس انسان آلوده به میکروب‌ها و میکروارگانیزم‌ها هستند و بدون ضدعفونی و کلر زدن به آن‌ها، استفاده از آن را برای ما غیرممکن می‌کند از همین رو به آب شرب از سوی سازمان‌های آب و فاضلاب شهری و برای از بین بردن میکروارگانیزم‌های بیماری‌زا و کلر اضافه می‌کنند. به همین جهت مردم نگران این مسئله نباشند و بدانند این ویروس توانایی آلوده کردن آب را ندارد و حتی اگر هم این توانایی را داشته باشد، به دلیل وجود کلر موجود در آب، آب مصرفی در دسترس ما تمیز و بدون میکروب خواهد بود.

صباغی توصیه می‌کند که مردم برای سلامت دستگاه گوارش خودشان و نه ویروس کرونا، بهتر است آب را بجوشانند و در بطری بگذارند و از آن مصرف کنند. ما این توصیه را همواره به کسانی که مشکل گوارشی دارند می‌کنیم.

یکی از کارشناسان سازمان آب نیز به رویداد۲۴ می‌گوید: در شرایط کنونی میزان کلر آب را چند برابر شده و ما به مردم توصیه می‌کنیم مردم بهتر است آب را بجوشانند و برای شرب در یخچال خود نگاه دارند.

محمد معتمدی دیگر کارشناس آب و فاضلاب نیز در گفت و گویی به رویداد۲۴ می‌گوید: شایعات بسیاری درباره آلوده بودن آب شرب به ویروس کرونا منتشر شده و باعث نگرانی بیش از حد مردم شده است. به عنوان کارشناس و فعال در این زمینه باید بگویم این امکان وجود ندارد، زیرا آب شرب همواره با کلر ضد عفونی می‌شود و هزاران میکروب و ویروس آن از بین می‌رود.

وی ادامه داد: آب قبل از انتقال به لوله‌های آب در منازل، به طور کامل ضدعفونی و گندزدایی می‌شود و مردم بهتر است این بابت هیچگونه نگرانی نداشته باشند و با خیال راحت از آب استفاده کنند و به شایعات توجه نکنند.

برچسب ها :